חיפוש
  • PriVET

איזה עצמות מותר לתת לכלב או לחתול?

עודכן: 7 בפבר׳ 2021

"נותרו לי שאריות מהדג של ארוחת שישי, זרקתי לחתול שלי כמה עצמות ופתאום הוא נחנק! האם לנסוע לוטרינר בחירום?”

"הכלב שלי מת על עצמות. שלשום נתתי לו כצ'ופר עצמות עוף, אבל מאז הוא לא עשה צרכים ונראה לי שכואבת לו הבטן. מה זה אומר? מה לעשות?”

לצערנו, נשאלות שאלות רבות מדי יום כמו שתי השאלות המופיעות למעלה בקבוצות בפייסבוק, במרפאות וטרינריות ואף בין בעלי כלבים וחתולים.

לכן, כדי למנוע את המקרה הבא בו הכלב/החתול שלכם לא ירגיש טוב כתוצאה מאכילת עצמות ומצבו עלול להסתבך עד כדי סכנת חיים, רכזנו בפניכם את הסיכונים באכילת עצמות, נורות אזהרה שניתן לשים לב אליהן במידה ובעל החיים שלכם אכן אכל עצמות, וגם – איזה עצמות דווקא אפשר לתת ומתי?


אז בואו נתחיל עם מה מותר?

באופן כללי, כאשר השאלה הזו עולה בקרב הרפואה הוטרינרית, ההמלצה היא חד משמעית להימנע. הסיבה היא שתמיד עלולים להיות סיבוכים ושאם ברצונכם לפנק את הכלב או החתול שלכם, יש מספיק חטיפים בשוק שאפשר לתת ולוותר על העצמות. ובכל זאת, כאשר מדובר בעצמות הנמכרות בחנויות מזון וציוד לבע"ח, בד"כ עצמות אלה יהיו עצמות עור, עצמות דנטליות, עצמות סידן קטנות או עצמות לעיסות, אפשר להיות רגועים ולתת לכלב ולחתול שלכם לשחק ולנשנש את העצמות האלה כחטיף. העצמות אלה הן כביכול "לא אמיתיות" כי הן פשוט לא מכילות בתוכן את מה שעצם אמיתית מכילה.

עוד עצם שהדעה חלוקה מאוד לגביה, היא עצם בקר גדולה; יש שיגידו שהעצם הזו מסוכנת כמו כל שאר העצמות (ובכן, תמיד יש סיכונים - כפי שמוצג למטה), ויש שיגידו שאפשר לתת לכלבים גדולים ובוגרים בלבד את העצם הזאת, כמובן רק למטרת משחק ולא למטרת אכילה ובהשגחה צמודה של הבעלים. עצמות בקר גדולות (כמו עצם ברך) הן עצמות שקשה לפרקן וכלב גדול שיקבל עצם כזו לרוב רק ישחק איתה ויגרד את שיניו עליה מה שגורם בין היתר לשיניים להתנקות מעט.

אם החלטתם כן לתת לכלבכם עצם כזו, מומלץ לבשל אותה במים חמים לפני כדי להרוג חיידקים שעלולים להישאר עליה, ושוב, להשגיח על הכלב כל הזמן ובמידה והנכם רואים שהכלב התחיל לפרק אותה- זה השלב בו אתם לוקחים את העצם ממנו.


טוב, אז הגענו לחלק המעניין. אז מה כל כך מסוכן בלתת עצמות לכלב ולחתול שלנו? ועל איזה עצמות מדובר בכלל?

ראשית, בכל העצמות למעט העצמות שצוינו למעלה (שנרכשות בחנויות לבע"ח) קיים סיכון.

עצמות דג, עצמות עוף (כל החלקים), עצמות פרה כמו מח עצם וכל עצם שיכולה להישבר ולהתפרק מסוגלת לפצוע. בסרטים מצויירים ניתן לראות כלבים וחתולים שאוכלים את שלד העצמות של הדג, או שזורקים להם עצם יפה ועסיסית של עוף. ההמלצה היא חד משמעית להשאיר את המנהג הזה לסרטים המצויירים ולא לנסות אף לא פעם אחת לתת עצמות כאלו לבעל החיים שלכם. הסיבות לכך מתחלקות לכמה חלקים:

חלק ראשון – הלעיסה. בזמן לעיסת העצם, הכלב/החתול משתמש בשיניים ובלשון שלו כדי לפרק את העצם. העצם נשברת לו בחלל הפה לחתיכות קטנות וחדות ויכולות בקלות לשבור לו את השיניים, לפצוע ולחתוך לו את הלשון, את החניכיים, את החיך, להיתקע בחלל הפה או לגרום לנזק בלתי הפיך. בנוסף, בעת ההתעסקות והלעיסה של העצם בעל החיים עלול לשאוף חתיכות קטנות שנשברות מהעצם ובכך חתיכות אלו ייכנסו למערכת הנשימה ועלולות גם כן לפצוע פציעה חמורה ולגרום לחנק.

לאחר הלעיסה מגיע החלק השני – הבליעה. כאשר בעל החיים יבלע חתיכות קטנות וחדות של העצם, העצם עלולה להיתקע, לפצוע ולחתוך לו את הוושט. ישנם חלקים שעלולים לגרום גם לחנק, אם מדובר בכלב או חתול קטן שלא יצליח לבלוע את חתיכת העצם, או שמדובר בחלק בעצם כמו סחוס, היא עלולה להיתקע לו בבית הבליעה ולגרום לחנק.

החלק השלישי הוא כמובן, העיכול. אם חתיכות העצם עברו את חלל הפה והוושט בשלום, יכול להיות שהתחנה הבאה היא התחנה שתיפגע. העצמות יכולות לפצוע את הקיבה ואת כל מערכת העיכול (המעי הדק, המעי הגס, פי הטבעת), לנקב את הקיבה או המעיים ולגרום לתוכן שבתוכם לזלוג לתוך הבטן מה שיציב את הכלב/החתול שלכם במצב מסכן חיים שיצטרך טיפול כירורגי במיידי. גם אם העצם לא תנקב את מערכת העיכול, היא יכולה לשרוט, לפצוע ולגרום לדימום מאסיבי שלעיתים יהיה קשה לעלות על זה מיד. במקרה כזה, מצב הכלב או החתול יכול להידרדר מהר מאוד עד שתבינו שמשהו קרה. לעיתים, העצמות עלולות פשוט להיתקע בקיבה או במעיים (בדרכן החוצה) גם כחתיכות כפי שנלעסו וגם כפירורים של העצם שפשוט נדחסו יחד למעין "גוש" אחד.

מצב כזה נקרא – חסימת מעיים, והוא כמובן מצב חירום מסכן חיים שיצריך התערבות כירורגית בהקדם.

בכל המקרים המתוארים כאן, כרוך גם סבל נוראי שהכלב או החתול שלכם עובר.

כל המקרים האלו מלווים בעצירויות קשות או שלשולים, דימום, כאב בטן עז, בחילות, הרגשה כללית רעה ובסופו של דבר זה עלול להגיע גם למוות.ואם הכלב או החתול שלכם כבר אכל עצם שנתתם לו, או אפילו חטף איזו עצם ליד הפחים ברחוב, יש כמה נורות אזהרה שתוכלו לשים לב אליהן ולהבין שמשהו לא בסדר:

1. הכלב או החתול שלכם לא מתנהג כרגיל, יותר אדיש, אפאטי, לא רוצה לשחק.

2. הכלב או החתול שלכם מובחל, מרייר, לא רוצה לאכול.

3. הכלב או החתול שלכם משלשל או להיפך, לא עשה צרכים מעל יום אחד.

4. הבחנתם בדם בחלל הפה של הכלב או החתול שלכם, או בצרכים שלו.

5. נראה שלכלב או החתול שלכם כואבת הבטן, כל פעם שאתם מלטפים או נוגעים הוא זז, מיילל או לא נינוח.

6. הכלב או החתול שלכם מקיא, או מנסה להקיא ולא מצליח.

7. כל סימן אחר שיעיד לכם שמשהו השתנה, משהו לא בסדר עם הכלב או החתול שלכם מאז שהוא אכל עצם.


חשוב לזכור שזה לגמרי בידיים שלנו, שיש המון חטיפים בשוק שיכולים לשמש כצ'ופר מצויין ולא יעמידו את הכלב והחתול שלנו בסכנה אפילו לא לשנייה אחת. וגם אם אתם מאכילים את חתולי הרחוב בשאריות שנשארו לכם מהתבשילים שבישלתם, השתדלו לא להשאיר עצמות נגישות להם, שכן גם הם עלולים לעבור דבר נוראי שכזה.


אהבתם? הפיצו לחבריכם שיש להם כלב או חתול, או גם וגם, כדי שנשמור כולנו על בריאותם של חברינו ההולכים על 4 !

59 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול