חיפוש
  • PriVET

אימוץ כלבים vs. קניית כלבים

לאחרונה קבלנו הרבה פניות מאנשים שהחליטו לצרך חבר חדש למשפחה ולכן מחפשים לקנות גזע מסויים. מאחר ואחת השאלות שעולות כשמחליטים להכניס כלב ההביתה היא אם לקנות או לאמץ, ראינו לנכון לתת סקירה קצרה על היתרונות והחסרונות של קנייה מול אימוץ על מנת להקל ולעזור בקבלת החלטה חשובה זו.


אז למה לקנות כלב גזעי?


רוצים משהו ספיציפי - בהרבה מקרים, ההחלטה להביא כלב (או חתול) מתקבלת כאשר יש לנו בראש תמונה של איך אנחנו רוצים שהכלב שלנו ייראה. זה יכול להיות כי ראינו סרט מרגש (כדוגמת לברדור אחרי צפייה ב"מארלי ואני", אקיטה יפני לאחר צפייה ב"האצ'יקו", פאג אחרי צפייה ב"גברים בשחור" והרשימה נמשכת), פגשנו בפארק בכלב שמאד התחברנו אליו, או בעקבות לחץ של הילדים שדורשים בתוקף "רק פומרניאן!".

בנוסף, קיים חשש שכלב מעורב יגדל למימדים שונים ממה שציפינו. למרות שניתן להעריך באופן גס לאילו מימדים יגדל הכלב ע"פ גודל כף הרגל שלו, עדיין היו מקרים של משפחות עם ילדים ודירה יחסית קטנה שאימצו כלב שגדל למימדים הרבה יותר גדולים ממה שציפו. קניית כלב גזעי למעשה מבטלת את אי הוודאות, שכן ידוע מה המשקל והגובה האופיניים לכל גזע.

למצוא כלבים גזעיים (גורים בפרט) לאימוץ היא משימה עם סיכויי הצלחה נמוכים מאד בעיקר בגלל שהם לרוב לא ננטשים אלא נמכרים, וגם אם כן, יש להם ביקוש גבוה שלא ישאיר אותם זמן רב במקלט/כלבייה במקרה של נטישה. לכן, במקרה זה, קנייה היא פתרון קל ומהיר להשגת הגזע אותו אנו רוצים.טהרת הגזע – בעיני רבים, יש משהו מיוחד שכלבים גזעיים מביאים. הרבה גזעים, בעיקר הגזעים המבוקשים, הם בעלי תכונות ואינסטינקטים שבולטים וייחודיים לגזע שלהם. הנה כמה דוגמאות לגזעים כאלו:

סלוקי - כלב רוח, שגופו הרזה והצר הופך אותו לאלוף הריצה. הוא מהיר, ראייתו חדה ובזכות כך הוא מוכר כצייד מצויין. הסלוקי יכול לרוץ למרחקים גדולים לזמנים ארוכים מאוד והוא מהגזעים הראשונים בהסטוריה שהפך לכלב מבויית.

בורדר קולי ידוע בזכות האתלטיות והאינטליגנציה הגבוהה שלו. הגזע הוכתר לחכם ביותר ע"פ ספר האינטליגנציה של כלבים של סטנלי קורן. זה בא לידי ביטוי ביכולת יוצאת הדופן שלהם ללמוד פקודה/מילה תוך פחות מ-5 שניות מה שהופך את הגזע לקל מאד לאילוף. הבורדרים ידועים בזכות יכולות האג'יליטי שלהם, הפעלולים הוירטואוזיים שהם מסוגלים לבצע, בפרט אם משלבים פריזבי או כדור בתרגיל.

כלב בקר אוסטרלי הוא כלב עבודה, שפותח במקור באוסטרליה ככלב רועים שתפקידו היה לרעות בקר בתנאי שטח קשים. גזע זה ידוע גם ככלב שמירה מצוין, והוא נחשב לאחד הכלבים החכמים והאינטיליגנטיים גם כן.


הרבה מוצאים ריגוש בצפייה באינטינקטים יוצאי הדופן שגזעים כאלו מביאים והרבה פעמים לא ניתן ללמד כלבים אחרים. אם נוסיף את נושא תערוכות הכלבים, שם גזע טהור או תנאי סף להשתתפות, נבין למה אנשים יעדיפו לקנות כלב גזעי.


אבל פה נגמרים היתרונות שבקניית כלב גזעי. הנה לכם סיבות למה כדאי לאמץ כלב:


כסף - קניית כלב גזעי יכולה להגיע להוצאה של אלפי ואף עשרות אלפי שקלים. ובינינו, כלב זה כלב. כל כלב יעניק חום, אהבה ויכניס אור לבית בין אם הוא גור גזעי או בוגר מעורב.

אימוץ כלב מכלבייה או עמותה בדרך כלל יהיה כרוך בתשלום סמלי של סל אימוץ הנע באיזור ה-600 שקלים וכולל בתוכו את השבב, חיסונים ועיקור/סירוס.

אם תבחרו לאמץ כלב, תחסכו זמן וכסף רב.


מחלות גנטיות והתעללות – לצערנו, מכירה והרבעת כלבים היא שוק פרוץ ללא קריטריונים שמגדירים מי יכול להרביע, וללא נהלים שקובעים ומגבילים אילו כלבים אפשר להרביע (למעט "גזעים מסוכנים") ובאילו תנאים. כתוצאה מכך, הרבה מרביעים חושבים רק על הרווח המהיר, ולא רק שלא עושים זאת באופן מסודר ואחראי שכולל בדיקות גנטיות של הכלב ואת התעודות שלו ושל משפחתו (קווי דם), אלא עושים זאת תוך כדי התאכזרות בבע"ח ובתת-תנאים (מה זכה לכינוי "מטחנת גורים").

בישראל יש בתי גידול פיראטיים לא מפוקחים בהם מתבצעות הרבעות של כלבים "גזעיים" ללא תעודות. הזיווגים עלולים להתרחש בין פריטים עם רקע רפואי בעייתי (בעיות אגן לדוגמא) ואף בין בני משפחה (למשל, אח ואחות) דבר הגורם לגורים להיוולד עם מחלות ובעיות קשות.

כאן חשוב להדגיש, כי כלבים מעורבים בריאים יותר מבחינה גנטית, מערכת החיסון שלהם חזקה יותר והם לא נושאים מחלות גנטיות גזעיות.


באימוץ כלב יש ערך מוסף - אימוץ הוא מעשה הומני, המציל כלב שנמצא לבד בעולם ומעניק לו חיים חדשים ושונים מהחיים שהכיר לפני כן, בכלוב.

אימוץ כלב לחיק המשפחה יכול ללמד את ילדיכם דבר או שניים על אחריות, חמלה, דאגה לאחר ונתינה אשר יתרמו רבות להתפתחות הכישורים החברתיים.

ילדיכם יוכלו ללמוד מכך, מהי המשמעות של עזרה לזולת ותרומה לחברה.בישראל מומתים 100,000 כלבים בשנה! לפי דו"ח שפורסם ע"י תנו לחיות לחיות, לא מדובר בכלבים חולים. מרביתם כלבים בריאים המורדמים בגלל מצוקת המקום והתפוסה המלאה של הכלביות והמכלאות.

אפשר לצאת מנקודת הנחה שעל כל כלב שנקנה בישראל – כלב אחר מורדם. לכן, אימוץ כלב מכלבייה או עמותה, קודם כל תציל את הכלב ממוות.

בנוסף, עצם ההימנעות מקניית כלבים תעזור להקטין את תעשיית הרבעת הכלבים ולמנוע התאכזרות וצער בע"ח, ועוד המתות של אלפי כלבים שרק מחכים בכלובים לאימוץ ולבית חם.

חשוב לזכור, אימוץ תורם משמעותית לחברה ולסביבה, כך שאם תבחרו לאמץ כלב, תעשו טוב לעולם.


אז אם אתם מתלבטים איזה כלב להביא, זכרו שכלב זה כלב, בין אם הוא מעורב או גזעי, הוא עדיין יהיה החבר הטוב ביותר שלנו, נאמן, מגונן, פיקח ואוהב ללא תנאים. הימנעו מ"להינעל" על גזע ספציפי, ולהתייחס לכלב כאל סמל סטאטוס, או צעצוע שנושאים בתיק יד שלנו. לכו לאחד מימי האימוץ שהעמותות הרבות בארץ מארגנות והסתכלו לכלבים בעיניים לפני שאתם מקבלים החלטה. אם אתם לא תאמצו אותם, סיכוי סביר שימיתו אותם.


אם בכל מקרה בחרתם לקנות כלב גזעי - עשו בדיקה מעמיקה ואפילו פנו לרכז הגזע בארץ כדי לוודא שאתם אכן קונים מבית גידול מפוקח ומקצועי שמבצע את ההרבעות בצורה אחראית ונכונה.בקשו לראות בדיקות גנטיות של הכלב ואת התעודות שלו ושל משפחתו (קווי דם). זכרו שיש אין ספור סיפורים של אנשים שקנו כלב "גזעי" מבתי גידול פיראטיים ולאחר מכן גילו מחלות ובעיות קשות שבמקרה הטוב עלו להם כמה אלפי שקלים, ובמקרה הרע גרם להם להמית/לנטוש את הכלב.

20 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול