חיפוש
  • PriVET

כבד שומני אצל חתולים

פעמים רבות בעלי חתולים ישמחו לראות את החתול השמנמן שלהם יורד במשקל. אחד הפתרונות אליהם פונים הוא דיאטות אגרסיביות. "דיאטת כסאח" לא רק שלא עובדת, אלא יכולה לגרום להשלכות בריאותיות חמורות. הורדת משקל מהירה אצל חתולים גורמת למחלת כבד שומני - מחלה מסכנת חיים.

אנחנו כאן בשביל להעלות את המודעות בסכנות החמורות של הרזיה בחתולים. מחלת כבד שומני היא מחלה שעלולה לפגוע בכל גיל או גזע של חתולים. אך לרוב מדובר בחתולים שמנים בגיל ביניים שיורדים מהר במשקל.


כל סיבה שבגללה החתול ירד בצריכת הקלוריות שלו, ירד בתאבון וירד במשקל יכולה לגרום למחלה להופיע. לכן, צריך לזכור שכבד שומני יכולה להיות מחלה שניונית למחלות ובעיות אחרות כמו למשל - מחלת שיניים שבגללה החתול לא אוכל, כאב, סטרס נפשי אצל החתול עקב הבאת בעל חיים נוסף מעבר דירה וכו. אך זו יכולה להיות גם מחלה אידיופטית - זאת אומרת שאין לה כל סיבה ידועה.

המחלה עלולה להתפתח מהר. לדוגמא, בהרבה מקרים הבעלים רוצים לשנות את תזונת החתול, והחתול לא מעוניין לאוכל את המזון החדש. מספר ימים בודדים כאלו של "התעקשות" עם החתול יכולים להוביל לנזק משמעותי.אז מה קורה כשהגוף לא מקבל מזון? או מקבל מעט מזון?

גופו של החתול מתחיל לפרק רקמות שומן ולשלוח אותם לכבד על מנת לייצר מהשומן אנרגיה זמינה לגוף. זה היה יכול לעבוד מצויין אם הוא היה כלב או בנאדם, אך הבעיה היא שגופו של החתול לא הופך שומנים לאנרגיה בצורה טובה. חתולים הם קרניבורים ואמורים להיות בעלי חיים רזים ואקטיבים. הם לא מיועדים לאגור הרבה שומן ולכן, מבחינה אבולוציונית, הגוף שלהם פשוט לא מסתדר עם שומן בכמות גדולה. הצטברות השומן בכבד פוגעת בתפקודו וללא טיפול נכון תגרום לכשל כבד ואף למוות. לכן, חתולים עם כמות שומן גדולה הם בסיכון גבוה יותר.


הסימנים הקליניים שלרוב יסבול מהם החתול הם אנורקסיה, התייבשות, ירידה במשקל, ריור מוגבר אשר נגרם כתוצאה מבחילה, הקאות, צהבת ואפילו פרכוסים. אבחון ייעשה קודם כל על ידי בחינת ההיסטוריה הרפואית; לרוב, יספרו הבעלים שהרגלי האכילה של החתול השתנו לאחרונה, שהוא ירד במשקל וירד לו מאוד התאבון. בדיקת הדם תצביע על בעיה בתפקודי כבד (בעיקר מדדי ALP ו-ALT גבוהים) ובאולטרסאונד נראה כבד מוגדל, עם מוקדים יותר בהירים. לרוב, הבדיקות הללו יספיקו כדי לאבחן את המחלה של החתול. אך לפעמים יומלץ להמשיך אבחון על ידי ביופסיה.


הטיפול במחלה הוא קודם כל החדרת כמות מספקת של מזון לחתול. המטרה היא לעצור את "מעגל הקסמים" שנוצר; חוסר אכילה/אכילה לא מספקת, פירוק רקמות שומן, שליחת עוד ועוד שומן לכבד וכו'. כל עוד החתול לא יקבל את כמות הקלוריות שהגוף שלו זקוק לה המעגל הזה ימשיך. לכן, ברוב במקרים הטיפול יתחיל באשפוז עם טיפול בנוזלים תוך ורידי והחדרת צינור הזנה לושט. לצינור הזה יוחדר מזון בכמויות מדודות שיגיע ישירות למערכת העיכול ויספק לחתול את האנרגיה שהוא זקוק לה. הצינור לא יפריע לחתול לאכול דרך הפה, במידה וירצה. במקביל, לצינור ינתנו תרופות ובינהן נוגדי בחילות והקאות, הורדת חומציות מערכת עיכול ומגיני קיבה, כיסוי אנטיביוטי, טיפול תומך לכבד ועוד. הטיפול הוא אמנם ארוך, אך סיכויי ההחלמה טובים.


העצה הכי טובה היא להיות בבקרה על משקלו של החתול ולמנוע השמנה מלכתחילה. אך אם הוא כבר כזה ותרצו להוריד לו במשקל, עשו זאת בליווי וטרינר, בצורה איטית ומבוקרת.

10 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול