חיפוש
  • PriVET

כלבים מסוכנים -תוספת לחוק אחזקת כלבים

עודכן: 4 במרץ 2021

בשנת 2002 ממשלת ישראל, ביוזמת משרד החקלאות העבירה חוק המסדיר את התנאים לאחזקת כלבים. למעשה זה כולל את החובה ברישום של הכלב במאגר הארצי, סימונו בצ׳יפ תת עורי עם פרטיו ופרטי בעליו, חיסון כלבת שנתי ותשלום אגרה.

בשנת 2004, אושרה תוספת לחוק הקיים המגדירה כלבים מסוכנים ותנאים מחמירים לאחזקתם.לפני הכול, כדי למנוע עוול או רושם מוטעה, חשוב לנו להבדיל בין כלבים תוקפניים וכלבים מסוכנים. תוקפנות ואגרסיביות הן תכונות נרכשות שכן, כלבים לא נולדים כך. הם הופכים תוקפניים כאשר בעליהם לא מחנכים אותן כראוי או לא מאפשרים להם את התנאים המתאימים. לכן, בעוד ישנם גזעים שבקוד הגנטי שלהם בעלי יכולות ציד או שמירה יותר טובים, אין גזע שהוא יותר תוקפן מגזע אחר. לצורך העניין, צ׳יאוואווה יכול להיות יותר תוקפן ואגרסיבי מפיטבול.

יחד עם זאת, מבנה הגוף והלסת של פיטבול או גזעים מסויימים, הופך אותם לסכנה של ממש במקרה של תקיפה. בעוד שנשיכה של צ׳יאוואווה תגרום לשריטה או דימום מקומי קל, תקיפה של גזע אחר יכולה לגרום לפציעה קשה ואף מוות. אחד המקרים המזעזעים שנצרבו בתודעת הציבור הוא של אביבית גנון ז״ל בת ה-4, אשר הותקפה בביתה על ידי כלב המשפחה מגזע אמסטף שגרם למותה. על כן, הגדיר משרד החקלאות 8 גזעים שנחשבים לגזע מסוכן.


הגזעים המסוכנים הם:

- אמסטף

- פיטבול

- בול טרייר

- סטפורדשייר

- רוטויילר

- טוסה אינו יפני

- דוגו ארגנטינו

- פילה ברזילרו


לגזעים אלו מצטרפים כלבים שהורבעו מאחד הגזעים הללו וקיים דמיון בין דפוסי ההתנהגות והתכונות הפיזיות שלו לגזע מסוכן. בנוסף, כלב מסוכן הוא כל כלב מעל גיל 3 חודשים אשר נשך וגרם לחבלה.


עבור כל בעלי הכלבים שתנאים אלו תקפים על כלביהם, חלים חוקים והגבלות מחמירות. ראשית, בעלות על הכלב תינתן רק לאדם מעל גיל 18. רשיון מיוחד לאחזקת כלב, בו יצויין כי הוא מגזע מסוכן, ינתן רק לאחר סירוס/עיקור של הכלב. אם קיים אישור מיוחד אשר מתיר לא לסרס/לעקר את הכלב, חלה חובה על בעליו לוודא ולמנוע הזדווגות שלו, שכן הרבעה של כלבים מסוכנים אסורה ע״פ חוק. בנוסף, אין למכור או למסור כלב מסוכן חוץ ממערכת הבטחון, הוטרינר העירוני, ומכלאה או אדם פרטי שאושרו ע״י הוטרינר העירוני לאחר שזה השתכנע שלא ניתן למסור את הכלב למערכת הבטחון. לבסוף, רק אדם מעל גיל 18 מורשה להוציא כלב מסוכן לטיול. הוא מחוייב לעשות זאת עם רצועה שאורכה אינו עולה על 2 מטרים (בניגוד ל-5 מטרים עם כל כלב אחר) ומחסום על פיו של הכלב. כלב מסוכן מחוייב במחסום גם כאשר נמצא במתחם סגור בנוכחות של ילד מתחת לגיל 16.


ע״פ החוק, אדם המפר אחת מההגבלות הללו דינו עד שנת מאסר אחת. בפועל, עקב העדר אכיפה מספקת ע״י הרשויות, אנחנו שומעים על אינספור מקרים של כלבים מסוכנים שמסתובבים ללא רצועה או מחסום, סחר לא חוקי והודעות על המלטות ומכירות של כלבים מגזעים אלו ואף תקיפות לא מעטות. חשוב לנו להדגיש, הרוב המוחלט של אותם ״כלבים מסוכנים״ בארץ הם כלבים טובים שאינם תוקפניים ואף סופר ידידותיים לסביבה. אך לצערנו מספיק קומץ קטן של בעלים לא ראויים כדי להוציא שם רע וליצור פחד ואנטגוניזם כלפי גזע שלם.


"There is no such thing as a bad dog, only a bad owner", John Grogan45 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול