חיפוש
  • PriVET

למה כלבים אוכלים דשא?

זו אולי השאלה הנפוצה ביותר שכל וטרינר נשאל ע״י לקוחותיו. רובנו נוטים לחשוב שהסיבה לכך היא איזוהי תחושת אי נוחות, בחילה או כאב בטן שהכלב מנסה להקל עליה באמצעות ליקוט עשבים. זו אפשרות, אך כפי שנסביר בהמשך, אין לה בסיס מדעי. למעשה, במחקרים שנערכו, עלה כי ברוב המקרים, כמעט ואין קשר בין כלבים שלא מרגישים טוב לאיכלת עשבים. אז אילו עוד סיבות יכולות להיות לאכילת עשבים? האם זה רק הכלב שלכם שפתאום מתנהג כמו פרה? והאם או מתי זה צריך להדאיג אתכם?


לפני הסיבות, נתחיל בכך שזו תופעה הרבה יותר נפוצה ממה שאנחנו חושבים ונחשבת התנהגות נורמלית ע״י רוב הוטרינרים. ממחקרים וסקרים עולה כי בין 80%-70% מהכלבים נוטים לאכול עשבים, אז הסירו דאגה מלבכם, הכלב שלכם עדיין לא חריג. אז מה גורם להם לעשות זאת? האמת היא, שאנחנו לא בטוחים כי אין לזה תשובה חד משמעית. הנה כמה סיבות אפשריות:הם לא מרגישים טוב ועושים זאת כדי לעודד הקאה שתביא לתחושת הקלה - זה בד״כ מה שרוב בעלי הכלבים נוטים לחשוב, אך הסבירות לכך כפי שעולה מסקר שנערך היא נמוכה מאד. מהממצאים של סקר שנערך בקרב יותר מ1,500 בעלי כלבים שמבלים יותר מ-6 שעות ביום עם כלביהם, רק 8% ענו שהכלב שלהם הראה סימנים של אי נוחות או מחלה כלשהי. בנוסף, רק 22% דיווחו שאכילת עשב גורמת לכלב שלהם להקיא. יחד עם זאת, מספר גבוה יותר של כלבים שהרגישו לא טוב הקיאו לאחר אכילת עשב, מאשר כלבים שחשו בטוב. אז כן, זו יכולה להיות סיבה אפשרית, אך בטוח לא הנפוצה ביותר.


הם עושים זאת כדי לפצות על מחסור בסיבים או נוטריינטים אחרים בתזונה שהם מקבלים - פיקה (pica) היא תופעה בה כלבים אוכלים דברים מוזרים שלא נחשבים כאוכל. זה קורה בדרך כלל כחלק ממנגנון פיצוי על חוסרים בערכים תזונתיים של הכלב. זו היא אחת הסברות שעולות, אך גם לה אין לה בסיס מדעי. באותו מחקר שנערך, נשאלו בעלי כלבים שאלות ספציפיות על הדיאטה של כלביהם. בין אם הכלבים קיבלו אוכל יבש-מסחרי, או תזונה טבעית מאוזנת, לא נמצא הבדל באחוז הכלבים שאוכלים דשא. בנוסף, לא נמצאה אינדיקציה לאכילה דשא באחוז יותר גבוה בקרב כלבים שמקבלים פחות סיבים תזונתיים באוכל שלהם.


זה מגביר את תנועתיות המעיים ועוזר להם לעכל אוכל טוב יותר - אחד ההסברים לתופעה הזו בכלל מצביע על הרגל מורש מאבותיהם של הכלבים (וחתולים). ב72%-2% דגימות מעיים שנלקחו מזאבים, כלבי בר ופומות נמצא עשב ודשא. ההנחה היא שהעשב בדגימות, אשר הגיע מהמעיים והקיבה של הטרף שלהם, עזר לטהר ולטפל בטפילי מעיים, והקל על תהליך העיכול וחילוף החומרים. זה כמובן דורש מחקר נוסף, אך העובדה שגורים וכלבים צעירים נוטים לעשות זאת יותר מכלבים בוגרים, יכולה לחזק את הטענה הזו בכך שהם פחות ״מחוסנים״ לאותם טפילי מעיים.


אכילת דשא ועשבים היא תופעה נורמלית ונפוצה בקרב כלבים. יש כמה סיבות אפשריות לכך ובכלל, יכול להיות שזה פשוט טעים להם. הדשא עצמו הוא לא מסוכן אך הריסוס שלו כן מכיל רעלים שמסוכנים לכלב לכן יש להקפיד שאם הוא עושה זאת, זה במקום בטוח. מעבר לזה, חשוב לשים לב שהכלב שלכם לא עושה זאת באובססיביות ובתדירות גבוהה יותר מבדרך כלל. מצב כזה יכול להצביע על איזושהו מצב בריאותי לא טוב, או בעייה התנהגותית כמו חרדה. אם הכלב שלכם מגזים באכילת דשא, חשוב להתייעץ עם וטרינר או מאלף כדי לשלול בעייה רפואית ולמנוע את ההתנהגות הלא רצויה.
27 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול