חיפוש
  • PriVET

פינת הגזע - בולדוג אנגלי

הוא מרייר ללא הפסקה, הגזע הלאומי והאהוב של בריטניה, בעל מבנה גוף מרובע וייחודי שכולנו מזהים, ולמרות מראהו הזועף, הוא מלא חיבה וכלב מושלם למשפחה - הכירו את הבולדוג האנגלי!


הבולדוג הוא גזע ותיק שפותח ממשפחת המסטיף אי שם במאה ה-13 באנגליה למטרת פיתוי ולחימה בשוורים. באותה תקופה, זהו היה ספורט פופולרי שבו היו כובלים שור ומשסים בו את הבולדוג עד להתשה. מבנה גופו הנמוך, הראש הרחב והלסת הגדולה והעוצמתית אפשרה לו לתפוס את השור באפו מבלי שהשור יוכל לנגח אותו מלמטה עם קרניו, כאשר הקמטים בפניו מנקזים את הדם שזורם מהשור ומונעים ממנו להיכנס לעינהם. האמונה של הקהל היתה שספורט זה הופך הופך את הבשר לרך יותר. למזלנו, הנוהג המזעזע הוצא אל מחוץ לחוק במאה ה-19 ומאז תכונותיו התוקפניות של הגזע התמתנו וכך גם מבנה גופו.


הבולדוג משתייך לקבוצת הגזעים הברכיצפליים אשר סובלים מבעיות נשימה בשל מבנה גופם והאפם הפחוס (יחד עם הפקינז, בוקסר, שרפיי ועוד). זו הסיבה שצריך מאד לשמור עליהם ממקומות חמים או פעילות גופנית מאומצת. תוחלת החיים שלו קצרה במיוחד יחסית לגזע בגודל בינוני ונעה בין 7-9 שנים. בשל מבנה ראשם הגדול במיוחד, נקבות מתקשות בהמלטה ולכן זה די נפוץ שהיא תסתיים בניתוח קיסרי. את הקמטים בפניהם ובגופם חשוב לנקות לעיתים תכופות כדי להימנע מדלקות. בנוסף, הגזע נוטה לסבול מהשמנת יתר ובעיות מפרקים. להבדיל מרוב הגזעים, בשל משקלו הגבוה יחסית למימדיו, הנע בין 18-25 ק״ג, ורגליו הקצרות, הבולדוג אינו שחיין מצטיין לכן חשוב תמיד להיות עירני כאשר נמצא בסביבת בריכה/ים ובכלל כדאי להימנע מכניסה למים עמוקים.


מבחינת טיפוח, לגזע פרווה קצרה וחלקה המגיעה בשלל צבעים וגוונים. אמנם היא אינה דורשת סירוק והברשות תכופות, אך הבולדוג עדיין משיר שיער במהלך השנה. יחד עם זאת, לעומת גזעים אחרים זהו לא מטרד של ממש והברשה עם מברשת רכה אחת לשבוע תעזור לשמור על פרווה חלקה ומבריקה.

אז מה צריך לדעת לפני שמביאים בולדוג הביתה?

הם נוחרים, ומזילים המון ריר שלרוב תמצאו מרוח על הספה, הרצפה ועל בגדיכם. הם כלבים עצלנים שלא דורשים פעילות גופנית, אבל בשל הנטייה שלהם להשמנה, חשוב להקפיד והוא לא יתנגד לפעילות מתונה של 20-40 דקות ביום.

מבחינת התנהגות, הכללים הם אותם כללים - חשיפה מוקדמת לילדים וזרים והצבת גבולות חיוניים מאד לחינוך. הם יכולים להיראות מאיימים, אך הם כמעט אף פעם לא אגרסיביים ותמיד שמחים לשחק. רמת האנרגטיות שלהם כאמור נמוכה, לכן הם מתאימים לדירה ולא צריכים גינה גדולה או מרחבים. הם לא נובחים הרבה, אך אל תתבלבלו - זהו גזע אמיץ ונאמן שלא יהסס להגן על קרוביו אם יחוש באיום. הבולדוג מאד חכם ואינטיליגנט. לפעמים אנשים נוטים לשכוח זאת כי נראה שהם משתהים כשמקבלים פקודה עד שמבצעים, אך הם עושים זאת כי הם כלבים עצמאיים ורק ״שוקלים״ אם הם מוכנים לבצעה. לא בכדי אוטו, הבלודוג מפרו, מחזיק בשיא גינס של הנסיעה הארוכה ביותר על סקייטבורד דרך ״מנהרה אנושית״ (טור של אנשים שמפסקים רגליים).16 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול