חיפוש
  • PriVET

פינת הגזע - בורדר קולי

עודכן: 29 בינו׳ 2021

מה תגידו על כלב שיודע יותר מאלף מילים, יודע לספור, זכה בשיא גינס ברכיבה על סקייטבורד, ובהכי הרבה תחרויות אג'יליטי? הכירו את הבורדר קולי! הגזע הכי אינטליגנט שקיים.


בכל דירוג אינטלגנציה של כלבים הוא תמיד יהיה ראשון כשאחריו הפודל והרועה הגרמני. כמה חכם הוא כבר יכול להיות, אתם שואלים? ובכן, בורדר קולי מסוגל ללמוד פקודה תוך פחות מ-5 שניות! יש שיאמרו שלהביא בורדר קולי הביתה זה להכניס עוד בנאדם למשפחה. הוא יותר חכם מכלב ומתקשר ממש כמו עוד אחד מבני הבית. זה סה"כ הגיוני, בהתחשב בכך שיש שטוענים כי רמת האינטליגנציה שלו מקבילה לזו של ילד בן 4.


הגזע קרוי על שם ה"קולי", אשר בסקוטית מתייחס לכלבי רעיית כבשים, ו"בורדר" - הגבול בין סקוטלנד לאנגליה. באזור זה, רועי הצאן גידלו והרביעו כלבים רבים במשך השנים שיהיו מיועדים לרעייה ועבודה עד שהצליחו להנדס גזע שרועה צאן בצורה המושלמת ביותר - כלב אתלטי, שרירי, חזק ומהיר. חכם ומפוקס מטרה, עם יכולת ריכוז ויציבות שאין שני לה. הבורדר הוא גזע היפראקטיבי, אוהב לרוץ, אוהב לרעות ולרדוף אחרי בעלי חיים, ויותר מכל, אוהב לרצות את הבעלים שלו.נשמע מושלם נכון? חכו רק רגע לפני שאתם מחליטים להביא בורדר קולי הביתה. יש כמה דברים שאתם חייבים לקחת בחשבון, כי זה לא מתאים לכל אחד.

הדחף לרוץ, לרעות ולבצע פעלולים זה משהו שמושרש בגזע, ממש יצר שקיים בו. אם אין לכם מספיק זמן פנוי ותנאים מתאימים כדי לפרוק לו את כל האנרגיה הזו, זה יכול להוביל לתסכול ולבעיות התנהגות קשות, עד למצב שהוא פשוט יחרב כל דבר שנמצא בבית שלכם. אז אם אתם גרים בדירה קטנה, בלי שטחים פתוחים מסביב או עובדים מהבוקר עד הערב ואין לכם מספיק זמן להוציא אותו לטיול שיאפשר לו לרוץ הרבה – זה לא מומלץ.


איך אפשר לפרוק לו אנרגיה? אז קודם כל, תמיד עדיף לתת לו את מה שהוא עושה הכי טוב וזה לרעות כבשים. אך בהעדר חיות משק בסביבתכם, הדרך הקלה לנו, והאהובה על הבורדר, תהיה משחק בכדור/פריזבי. תאמינו או לא, סבירות גבוהה שאתם תתעייפו מלזרוק את הכדור לפני שהוא יתעייף להחזיר לכם אותו. אפשר גם לקחת לטיול באופניים או לריצה, למרות שבגלל האינסטינקט רעייה שלו, הוא עלול לנסות "לרעות" אתכם ולנגוס לכם בעקבים. בנוסף, אימון צייתנות הכולל לימוד של פקודות ומשחקי מחשבה גם הוא יכול להוות אלטרנטיבה מדי פעם, שכן המאמץ המנטלי מתיש לא פחות מפעילות פיזית.באופן כללי בורדר קולי הוא גזע בריא החי בין 14-17 שנים, שלעיתים עלול לסבול ממחלת אגן ובעיות עיניים. בנוסף, בגלל שאחוז לא מבוטל של בורדרים נושא מוטציה גנטית, הם רגישים למספר רב של תרופות לכן חשוב מאד להתייעץ עם וטרינר לפני כל טיפול תרופתי שנותנים לו.


אז אם אתם פעילים במיוחד, יש לכם את התנאים המתאימים והזמן הפנוי, מצאנו את הכלב האידיאלי בשבילכם.

52 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול