חיפוש
  • PriVET

פינת הגזע - דלמטי

הוא לבן עם כתמים שחורים, ידוע ככלב עבודה של שירותי הכבאות והצלה של ארה״ב, ואם בילדות שלכם צפיתם בסרט 101 כלבים וגנבים, כנראה שגם אתם רציתם כזה - הכירו את הדלמטי.

גודל בינוני, שירירי וחזק בצורה יוצאת דופן, ומכוסה בנקודות שחורות שמושכות כל עין. למה הכוונה ב״מכוסה בנקודות שחורות״? זה אומר שמהאף ועד הזנב, על הרגליים, בתוך האוזניים ואפילו בתוך הפה(!), הוא מכוסה בכתמים שחורים ופיגמנטציה.

למרבה הפלא, דלמטיים בכלל נולדים לבנים לחלוטיןֿ, בלי אף כתם. הכתמים מתחילים להופיע רק אחרי שהם גדלים.


ישנם סברות שונות על מקורו של הגזע, אך לרוב נטען שהוא מגיע ממחוז דלמטיה, כיום קרואטיה. הדלמטי שימש בעבר ככלב מלחמה, צידֿֿֿ, שמירה ולמטרות נוספות רבות. אך עם הזמן עבר הסבה והתמקצע בתפקיד של הייחודי שלשמו הורבע - פינוי דרך לכרכרות סוסים.

בארה״ב הוא הופיע לראשונה אצל לא אחר מהנשיא הראשון, ג׳ורג׳ וושינגטון, שמעבר לאהבתו הגדולה לכלבים, היה המגדל הראשון של הגזע. לאחר מכן כיכב בקמפיינים של הבירה באדוויזר וגויס להיות פרזנטור וחלק מכוחות הכבאות והצלה בארה״ב. אך את הפריצה הגדולה באמת, עשה כאמור עם עליית הסרט 101 כלבים וגנבים ב1996 שם הפך למבוקש כמעט בכל בית.


אבל סרטים לחוד ומציאות לחוד. בעוד שציפו לקבל כלב מתוק כמו בסרט, בעלי כלבים לא מנוסים נוכחו מהר מאד לגלות שהכלב בעל רמת האנרגיה הגבוהה, האינסטינקט המגונן ותכונות הציד שמוטמעים בו, יכול להיות בעל יצר הרסני שמפר את השלווה בבית. זה הוביל למקרי נטישה ומסירה רבים עד כדי כך שהדלמטי נמנה בין 10 הגזעים הננטשים ביותר ע״י מרכז ההצלה של סיאטל. אנשים שנטשו את הגזע טענו שהוא אגרסיבי, עקשן, לומד לאט, קשה ולא מתהג טוב עם ילדים. חשוב לציין שאלה לא תכונות שמאפיינות את הגזע אלא תוצאה של גידול ואילוף לא נכון מצד הבעלים.


הדלמטי הוא גזע חכם, נאמן לבעליו פעיל מאד ויכול להיות כלב משפחה נהדר - אם מאפשרים לו את התנאים המתאימים. ככלב שמירה, הוא חשדן כלפי זרים, לכן חשוב מגיל גורות לחשוף אותו כמה שיותר לסביבות ואנשים חדשים. כדי לאפשר לו לפרוק את כמו האנרגיה הגדולה שלו, צריך לאפשר לו לשהות במרחבים פתוחים בהם הוא יכול לרוץ. הדלמטי גזע יחסית בריא החי בין 11-13 שנים. הבעיה הרפואית שהכי מאפיינת אותו, היא בעיות שמיעה וחירשות (בעיקר אצל דלמטים כחולי עיניים) באחוזים גבוהים משאר הגזעים. במקרים רבים, מפרשים את בעיית השמיעה שלו כאי-צייתנות, ובמקרים אחרים, ליטוף או נגיעה בלי שהכלב מוכן לכך מראש יכולים לגרום לבהלה ותגובה אגרסיבית. לכן, חשוב להיות ער לבעיה שכזו.


אז אם אתם פעילים, גרים באזור עם שטחים פתוחים ומוכנים להשקיע באילוף קפדני, הדלמטי יכול להיות פרטנר נהדר בשבילכם.

.

5 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול