חיפוש
  • PriVET

פינת הגזע - ספינקס

נתפסו עבריינים שגילחו חתולים בכל גופם כדי למכור אותם במרמה כחתולים מגזע קירח חסר שיער. המשטרה עצרה אותם בעקבות תלונה של אישה שנדהמה לגלות שהחתול אותו רכשה, גידל פרווה לאחר כמה שבועות. הכירו את הגזע המבוקש - הספינקס!


למרות השם והמראה המרמזים על מקור בארצות חמות, מקורו של הספינקס דווקא בקנדה. הגזע נוצר בשנות ה-60', כאשר אחד הפריטים בשגר של המלטה ביתית רגילה נולד ללא שיער. בהמשך התברר, כי התופעה נגרמת ע"י מוטציה ייחודית שהתפתחה באופן טבעי איתה נולד החתול. מאותה נקודה, מגדלים החלו להרבות ולשבח את הגזע עד שהפך לאחד הפופולריים והיקרים ביותר. כמה פופולרי ומבוקש? עד כדי כך שמחירו האמיר לאלפי ועשרות אלפי דולרים! מעבר לזה, לא בכדי נבחר לככב בסרט אוסטין פאוורס כחתול של ד"ר אוויל.אז בואו קודם נדבר על המאפיין הבולט ביותר והוא, איך לא, הפרווה (או חוסר הפרווה). ראשית, לא כל חתולי הספינקס הם לגמרי קירחים כפי שזה נראה. קיימת שכבה דקיקה של פלומות שיער דקות וקצרות, שכמעט ואינה נראית לעין, ומזכירה קליפה של אפרסק. מבחינת אלרגיות, הרבה חושבים שאם החתול קירח, אז לא תהיה לא השפעה על אנשים אלרגיים. זה לא בהכרח נכון. בעוד שהחלבון שמייצר את התגובה האלרגית נקשר לקשקשים ונמצא ברובו בפרווה שבדרך כלל חתולים משירים בכל הבית, הוא למעשה מיוצר בעור ועדיין קיים על גופו של החתול. לכן, גם אם אין לחתול פרווה להשיר, הוא עדיין יכול לגרום לתגובה אלרגית אצל בני אדם שנמצאים בקרבתו – תלוי ברגישות. יחד עם זאת, הוא עדיין נמנה עם הגזעים ההיפואלרגנים.


ומה לגבי טיפוח? הרי אם אין לחתול פרווה, אז אין לו קשרים, אין קרציות ופשפשים, אין הנשרה ולא צריך לסרק. נשמע נוח, נכון? אז זהו, שלא לגמרי. חתולים חסרי שיער באופן כללי, דורשים טיפוח גם הם. הסיבה היא, שהשמנוניות שבדרך כלל נספגת בפרווה, במקרה הזה נשארת על עורם. כתוצאה, תוכלו לזהות "כתמי שמן" (בעיקר על הרצפה) במקומות בהם החתול ישב או שכב. כדי להימנע מכך, מומלץ לעשות לו מקלחת אחת לשבוע. החדשות היותר טובות הן שלהבדיל מחתולים בעלי פרווה, מקלחת של ספינקס היא די מהירה, שכן לא נדרש הרבה זמן לייבש ולסרק. מעבר לכך, החתולים רגישים למזג אוויר קיצוני; בטמפרטורות חמות, כמו בני אדם, הם חשופים לכוויות השמש ולכן צריך למרוח אותם בקרם הגנה ולהגביל את החשיפה שלהם לשמש. מהצד השני, לספינקס יכולת מוגבלת לשמר חום גוף לכן מומלץ לא לתת להם להסתובב בחוץ במזג אוויר קר וגשום, ואף לדאוג להם לבגד מחמם.


הספינקס הם חתולים בגודל בינוני, די שריריים וחזקים, חסרי שיער כאמור (גם בריסים ובגבות) ומאד סקרנים. הם מסתדרים נהדר עם בני אדם וילדים, קפצניים בעלי שיווי משקל טוב, קולניים ונוטים לעקוב אחרי בעליהם ברחבי הבית. לא ברור אם זה בגלל שהם חברותיים, או בגלל שהם חסרי שיער ורגישים לקור, הם תמיד יחפשו מקום בקרבתכם וישמחו לקבל ליטוף וחיבוק.


אז אם אתם מחפשים חתול להתרכבל איתו אבל לא סובלים את השיער שנשאר על הספה והבגדים, ויש לכם את הזמן למקלחת אחת לשבוע-שבועיים, הספינקס הוא ההתאמה המושלמת עבורכם!

7 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול