חיפוש
  • PriVET

פינת הגזע - רוטוויילר

הוא עוצמתי, חסר


פחד, ולמרות המוניטין המפוקפק שיצא לו, הוא אחד הכלבים הנאמנים והטובים שיש - הכירו את הרוטוויילר.


הרבה נוטים לחשוב שהרוטוויילר הוא גזע גרמני אבל זה לא לגמרי נכון, למרות שמו. הרוטוויילר, צאצא נוסף למשפחת המולוסוס מגזע מסטיף, למעשה מתועד עוד מימי רומא העתיקה כאשר עבד בשירות הלגיונות הרומים. עם פלישת הרומאים לאירופה, הוא הגיע גם לגרמניה שם הורבע עם גזעים מקומיים עד שהתקבל הגזע המיוחד שאנחנו מכירים כיום. הוא היה נפוץ בעיקר בעיר רוטווייל ומשם נגזר שמו.

הרוטוויילר הוא כלב עבודה ששימש בעיקר לרעיית בקר, ומשיכת עגלות בקר של הקצבים לשוק המקומי. זאת גם הסיבה שאחד השמות שמזוהים איתו הוא ״כלב הקצב״ (The Butcher's dog).

עם התפתחות מסילות הברזל והרכבות, לאט לאט הרוטוויילר איבד את תפקידו. בשל היותו גזע מוכשר עם אינסטינקים של שמירה ומגננה, הוא מהר מאד מצא את מקומו בשירות של כוחות בטחון ומשטרה ככלב חיפוש והצלה, וכלב שמירה.


זהו אחד הגזעים המוכרים ביותר בגלל שיש להם מראה אחיד - ראש גדול, פרווה שחורה בכל הגוף למעט רגליים, חזה וגבות עגולות בצבע חום. הם בעלי פרווה כפולה כאשר השכבה התחתונה חסינה למים, מה שהופך אותו לעמיד בכל תנאי מזג אוויר. הוא חי בממוצע כ-10 שנים ומגיע למשקל של 50-60 ק״ג. הוא היה גזע יחסית בריא, אך עם השנים, בעיקר עקב הרבעת יתר לא מבוקרת ואחראית, התחיל להתאפיין במחלות רבות כמו דיספלזיה באגן ובמפרק, מחלות עיניים ועוד. בנוסף, זהו גזע חזק ושרירי, אך גם נוטה להשמנת יתר לכן חשוב מאד להקפיד על האכלה מבוקרת ופעילות גופנית מספקת.


הרוטוויילר הוא גזע חכם במיוחד, צייתן וקל לאילוף. הוא מאד נאמן ומגונן על בעליו, ולמרות המראה המרתיע שלו, הוא לא כלב אגרסיבי. אם ככה, למה יש לו שם רע, והוא מוגדר כ״כלב מסוכן״ לפי החוק?

האמת היא, שנעשה לו עוול, וכמו עם שאר הגזעים ״המסוכנים״, זוהי אשמתנו - הבעלים. רוטוויילר הוא גדול, מאסיבי, בעל לסת גדולה וחזקה במיוחד עם נעילה חזקה יותר משל פיטבול ורועה גרמני. כאשר בידיים לא נכונות, שלא יודעות לחנך, להציב גבולות, לחשוף לסביבה, להוציא אנרגיה, הוא יכול להפוך לנשק של ממש. כמה מקרים של בעלים לא אחראיים ולא מקצועיים יצרו כלב לא מאוזן ואגרסיבי שתקף ופצע אנשים. מקרים אלה יצרו בהלה גדולה ופחד מהגזע ובעקבות כך הוא הפך לכלב לא חוקי בכמה ערים בארה״ב. גם בארץ, אנשים שלא מכירים כלבים בכלל ואת הגזע בפרט, ירתעו ממפגש עם רוטוויילר.

אבל כל בעלים של רוטוויילר יאמר לכם - המראה מטעה. למרות שהוא נראה מרתיע, מדובר בכלב טוב כמו שאר הכלבים. נדרשת עבודה רבה, אבל למעשה, רוטוויילר יודע להיות עדין עם ילדים, כלבים אחרים, חתולים וזרים. עם אילוף קפדני מגיל צעיר הוא יכול להיות כלב משפחה נהדר.29 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול