חיפוש
  • PriVET

פינת הגזע - שיצו

הוא מקבוצת כלבי הטוי, פירוש השם שלו הוא ״אריה קטן״ אך נקרא גם ״פני חרצית״, כמעט ונכחד בתחילת המאה ה-20, אך היום הוא כבש את המקום הראשון של הגזע הפופלרי ביותר בישראל ובין הפופלריים בעולם - הכירו את השיצו!


השיצו מתועד כבר מעל ל-1,000 שנים, מגיע במקור מטיבט אך הורבה בהמשך ע״י הסינים עם פאג ופקינז עד שהתקבל הגזע שאנחנו מכירים. קיימים גם ממצאים ארכיאולוגיים מלפני 3,000 שנים, בהם מופיע בציורים גזע מאד דומה שככל הנראה היה האבטיפוס של השיצו של היום. האגדה הבודהיסטית מספרת על אל הלמידה אשר במסעותיו לווה ע״י כלב קטן שהיה יכול להפוך לאריה. מכאן קיבל הגזע את שמו אשר פירושו ״אריה קטן״ במנדרינית. בתחילת המאה ה-20 הגזע כמעט נכחד והגיע למספר של 14 פריטים בלבד אשר הצליחו להרביע את הגזע שוב. למעשה, כל שיצו כיום בעל קו דם המשתייך לאחד מ-14 הפריטים שהצילו את הגזע. באמצע המאה ה-20 חיילים ״ייבאו״ את הגזע לבריטניה וארה״ב ומשם הדרך שלו עד לפסגת הרשימה של הכלבים הפופלריים היתה קצרה.השיצו כאמור משתייך לקבוצת כלבי הטוי הקטנים, כאשר משקלו של בוגר נע בין 4-8 ק״ג. תוחלת החיים של הגזע היא בין 12-14 שנים בממוצע. למרות גודלו הקטן ושיערו הארוך, מדובר בכלב שרירי וזריז אשר זכה כמה פעמים בתחרויות אג׳יליטי. השיצו נמנה עם הגזעים הברכיוספלים - גזעים בעלי אף פחוס המתאפיינים בבעיות נשימה. בגלל קשיי הנשימה והפרווה הארוכה, השיצו מתקשה להתמודד עם אקלים חם ויעדיף בדרך כלל להיות בבית מתחת למזגן. הכלב כן נוטה לסבול מהשמנת יתר לכן הקפדה על דיאטה ופעילות תעזור לשמור על משקל תקין ולהפחית את הסיכון לבעיות גב.


יש סיבה שע״פ הסקר השנתי של משרד החקלאות זהו הגזע הפופלרי ביותר בישראל. נראה כמו דובי קטן, שובב, אוהב תשומת לב ומסתדר נפלא עם ילדים. הוא ער לכל מה שזז בבית ונוהג להתריע בנביחות על כל אורח שמגיע או תנועה חריגה. הוא חכם אך עקשן לכן אילוף יכול להיות מאתגר. אך ללא ספק הטיפוח הוא החלק המאתגר ביותר. הפרווה האלגנטית של השיצו מגיעה עם תג מחיר. היא יפה ורכה ואפילו לא משירה הרבה שיער, אך דורשת סירוק יומי כדי למנוע הצטברות של לכלוך וקשרים.

אז אם אתם מוכנים להשקיע כל יום בסירוק ומחפשים כלב משפחה שמתאים לחיים דירה - השיצו הוא בחירה שלא תצטערו עליה.

30 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול