חיפוש
  • PriVET

ריח רע מהפה אצל כלבים (Halitosis)

אנחנו מתים עליהםֿ, ישנים איתם במיטה ואפילו מתנשקים איתם. אבל מה לעשות, עד כמה שהם יכולים להיות חכמים, הם לא מודעים לזה שלפעמים ה״ניחוחות״ שיוצאים להם מהפה הופכים את הנשיקות שלהם לחוויה פחות נעימה. אז מעבר לזה שזה יכול להיות קצת דוחה, הבל פה מצחין אצל כלבים יכול להצביע על בעיה בריאותית, לרוב בחלל הפה, שדורשת טיפול.

מה גורם לריח רע אצל הכלבים שלנו? מהן דרכי הטיפול? ואיך אפשר להימנע מזה מלכתחילה?


הצטברות של אבן בקו החניכיים

יש מספר סיבות שגורמות לריח רע אצל החברים שלנו, כאשר מקורן הוא לרוב בחלל הפה. בין הסיבות הבריאותיות הנפוצות נמצא:

- פלאק

- אבנית

- שאריות מזון שנקלעות ומצטברות בחניכיים

- דימום מתמשך בחלל הפה

- שן שבורה שנרקבה

- רקמות מתות כתוצאה מגידולים בחלל הפה


מעבר לסיבות הללו, חשוב לקחת בחשבון גם סיבות לא רפואיות כמו אכילת צואה, אשפה או עצם זר שכמובן יגרמו לריח חריף מהפה. אך אם נתעלם ממקרים כאלה, התופעה השכיחה ביותר אצל כלבים שסובלים מריח רע מהפה היא הצטברות של פלאק ואבנית. כאשר הכלב מרייר, נוצרות שכבות של פלאק על גבי השיניים. אם לא מוסר, הפלאק שמצטבר בעיקר באזור המפגש בין השיניים וחניכיים, מסתייד, מתגבש והופך תוך מספר ימים לאבן שכולנו מכירים. האבנית שנוצרת תקבל גוון צהוב-חום שניתן לזהות אצל הרבה כלבים בוגרים, ובחלוף הזמן, תגרום לדלקת חניכיים. הנוכחות של חיידקים הרסניים תעלה ותוביל לריקבון ולריח רע מהפה.

 צחצוח שיניים היא דרך היעילה ביותר למנוע אבן
צחצוח שיניים היא דרך היעילה ביותר למנוע אבן

איך מטפלים בזה? אז כמובן שזה תלוי במקרה. במצבים חמורים של ריקבון מתקדם, וטרינר יצטרך לבצע עקירה של השן. אך במקרים השכיחים יותר של דלקת חניכיים והצטברות אבנית, כמו אצל בני אדם, גם אצל חברינו על 4 נצטרך להסיר את האבן ולנקות את השיניים באופן יסודי. ניתן לעשות זאת ע״י ניקוי אבן אצל וטרינר מומחה ברפואת שיניים. ראשית, יוסרו חתיכות האבן הגדולות בעזרת ידית דנטלית. לאחר מכן, יעבור הוטרינר על השיניים, בדגש על אזור קו החינכיים עם מכשיר סקיילר אולטראסוני (כמו אצל רופא השיניים שלנו) להסרת שכבות האבן הקטנות יותר. לבסוף, יאטום חריצים שנוצרו בשן במהלך הניקוי עם חומר פוליש מיוחד.

חשוב לציין, כי מעבר לטיפול בריח הרע מהפה, טיפול בדלקת חניכיים חיוני וחשוב מאד לבריאות השן של הכלב, אשר ימנע נשירתה וכאבים שיגרמו להפרעות אכילה ופגיעה באורח החיים של הכלב בכלל.


איך נימנע מזה? בראש ובראשונה, נדאג לצחצח שיניים, בעדיפות אחת ליום-יומיים, עם משחת שיניים ייעודית לכלבים. צחצוח שיניים הוכח כדרך היעילה ביותר למניעת פלאק. צחצוח טוב יעזור להסיר את שכבות הפלאק הראשונות שמצטברות ולשמור על השן נקייה. בנוסף לצחצוח שיניים, ישנם מגוון של מוצרים משלימים וצעצועי לעיסה דנטליים. לעיסה של צעצועים אלה עוזרת גם היא ״לגרד״ שכבה מסויימת של האבן. דבר נוסף שחיוני להגיינת הפה הוא שמירה על תזונה איכותית ומאוזנת לכלב. חשוב להימנע מ״פינוקים״ שלא מזינים ולא חלק מהדיאטה של הכלב. לבסוף, בדיקות תקופתיות בכל ביקור אצל הוטרינר יעזרו לזהות מוקדם היווצרות של אבן או דלקת חניכיים.


יש לכם שאלות? כתבו לנו בתגובות


9 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול